JAK TO U NÁS FUNGUJE

Co do aktovky?

Český jazyk - učebnice Učíme se číst, První psaní s kocourem Samem, , "příruční sešit" (s veverkou), Čítanka, Písanka 2.díl

Matematika - pracovní sešit, procvičovací sešit (s kosem)

Prvouka - pracovní sešit, školní sešit (se sovou);

Hudební výchova - pracovní sešit 2. díl;

Vždycky - penál (tužky, pastelky, tuhé lepidlo, gumu, nůžky s kulatými špičkami, ořezávátko, pero), žákovskou knížku; tabulka + fix;

Ve škole budeme mít ještě portfólio - pracovní listy a další materiály k jednotlivým předmětům.

Elektronická žákovská knížka

Budou v ní zaznamenány všechny známky včetně data a učiva, které bylo hodnoceno. Pomocí zpráv spolu můžeme komunikovat a budou Vám sdělovány důležité informace a zprávy o Vašem dítěti, výuce atd. Na "nástěnce" naleznete obecné informace - chystané akce, divadla, pomůcky atd.)
 
Pomocí eŽK prosím omlouvejte absenci dětí.  
 
Návod pro práci s eŽK naleztete zde: www.zsdobrichovice.cz/elektronicka-zakovska-knizka/
 

Žákovská knížka prvňáčka

Zapisujeme známky z jednotlivých předmětů, každý měsíc má svoji dvojstranu. Rámeček "Slovní hodnocení" slouží jako místo pro pochvaly, poznámky a jako místo pro krátké zhodnocení na konci měsíce. Sebehodnocení děti zvládnou pomocí smajlíků na konci stránky (později jej rozšíříme).

Zároveď hodnotíme chování - jako motivace a zpětná vazba pro děti nám v oblasti chování slouží razítka (sluníčko = chválím, opice = pozor, prasátko = něco je špatně). Chování hodnotíme společně s dětmi vždy na konci týdne. Razítko prasátka se ale může v deníčku objevit kdykoli - jako okamžitá reakce na nevhodného chování dítěte, jako vážné uporoznění. Pokud dítě "nasbírá" 3 razítka prasátek, následuje poznámka do žákovské knížky.

Od strany 22 dále budeme vlepovat důležitá upozornění (chystané akce, divadla, pomůcky...) - naleznete i v eŽK.

Prosím, mrkněte do žákovské knížky společně s dětmi alespoň 1x týdně. Většinou se Vám samy pochlubí. :-)

Omlouvání absence

Pokud Vaše dítě onemocní nebo se z nějakého jiného důvodu nedostaví do školy, dejte prosím co nejdříve vědět (sms, e- mail, telefon). Důvodem je hlavně bezpečnost Vašeho dítěte.

Omluvenky pište do elektronické žákovské knížky (do papírové nemusíte) ihned po návratu dítěte do školy. Dle školního řádu má být omluvenka v žákovské knížce nejpozději do 3 dnů po návratu dítěte do školy, jinak je hodina neomluvená

Návod pro omluvení v eŽK: Vyberte „Komens - poslat zprávu“. Pokud chcete omluvit absenci, zvolte z výběru typu zprávy „Omluvení absence“. Automaticky se zvolí třídní učitel a můžete psát do těla zprávy. Kliknutím na „Odeslat zprávu“ se omluvenka odešle.

Veškeré probrané učivo a úkoly budou vždy na těchto stránká v záložce TÝDENNÍ PLÁN, nebo mě můžete telefonicky či e-mailem kontaktovat a zjistit, co si má dítě doplnit.

Celoroční motivace - Lesní strážci

  • Celým roken nás provedou lesní skřítci - strážci. Lesní skřítci jsou ale velice plaší a jen tak někdo je pouhým okem nezahlédne. S námi zatím komunikují pouze pomocí vzkazů na lístcích... I tak se od nich ale spoustu věcí naučíme,budeme se od nich snažit pochytit některé z jejich ctností, jako je např. zodpovědnost, snaha, samostatnost, spolupráce... A přiučíme se i mnoho z jejich dovedností - stopování, tichý krok a hlas, pozorování přírody... Tohle všechno se nám bude hodit nejen ve škole, ale i při lesních výpravách, které podnikneme a hlavně v životě. A až budeme mít dost nových vědomostí a dovedností a budeme vědět, jak se chovat v lese a jak jej chránit, tak kdo ví, třeba se nám skřítci ukážou... :-) 
  • Za obzvláště pěkné chování, služby ve třídě (mazání tabule, rozdávání sešitů...), soutěže a jinou aktivitu děti sbírají razítka lesních zvířátek. 5 razítek = pochvala do žákovské knížky. Celkové vyhodnocení na konci roku.
  • Lesní výpravy - podnikneme jich několik, v každém ročním období minimálně jednu. Na podzim se poohlédneme po přírodninách, které využijeme k výzdobě třídy a různým výrobkům a prohlédneme si barvy, které umí podzimní les vykouzlit, v zimě půjdeme krmit lesní zvířata, na jaře zjistíme, že i les krásně kvete a před začátkem léta budeme stopovat zvířata, poznávat rostliny, poslouchat hlasy a ptáků... A nejen to. :-)

Domácí příprava

Domácí úkoly zadáváme většinou každý den kromě víkendů - označeno červeným domečkem. Měly by sloužit k upevnění a procvičení učiva pro děti a jako zpětná vazba pro Vás rodiče, jak dítě učivo zvládá. Běžný domácí úkol by neměl trvat déle jak 15 minut, pokud ano, je něco v nepořádku. Buď dítě učivu nerozumí, nebo se nesoustředí. Pokud zjistíte, že dítě něčemu nerozumí, zapište to prosím pod úkol, abychom se tématu více věnovali.

Pokud dítě ve škole něco nestihne, označí si zelenou hvězdičkou a dodělá doma.

Chtějte po svých dětech vidět jejich sešity, zkontrolujte, prosím, že si opravily své chyby.

Čtení

Naším hlavním úkolem pro letošní školní rok je naučit se číst. :-) A to s porozuměním. Výuka probíhá genetickou metodou (nazývána též Kožíškova), tzn. že nerozkládáme slova na slabiky, ale na hlásky. Čtení je úzce spojeno s psaním, takže nová slova a myšlenky budeme rovnou též zapisovat. Začneme hůlkovým písmem, postupně přidáme malá tiskací písmena (ta budeme zatím pouze číst, ne zapisovat) a psací abecedu. Budeme se snažit společně vypěstovat správné čtenářské návyky a postupně rozšiřovat čtenářské obzory. 

Více informací o genetické metodě čtení: www.zsdobrichovice.cz/wp-content/data/2014/07/geneticka_metoda.pdf

Prosím, čtěte s dětmi každý den. Vždy to, co jsme četli společně ve škole v učebnici Učíme se číst, s dobrými čtenáři z čítanky či vlastní knížky. 

Čtěte dětem a povídejte si s nimi. Je prokázáno, že děti s větší slovní zásobou se naučí i snadněji a lépe číst.

Co číst?

Hodnotných a krásných knih je mnoho, rozličného rozsahu a žánrů. Zkuste svým dětem nabízet ty knihy, které mají známého autora (pokud zadáte jeho jméno na internet, měli byste o něm dokázat něco zjistit). Vybírejte knihy společně s dětmi, přiměřené jejich schopnostem a zájmům. Nechci Vám a dětem knihy jakkoli určovat, pouze doporučit, proto se na mě v případě zájmu kdykoli obraťte. Inspiraci můžete hledat i na: www.ibby.cz/

Hodnocení a sebehodnocení

Vždy na konci měsíce společně s dětmi hodnotíme, jak se nám dařilo, pracovalo, co se nám vedlo a co méně a musíme na tom ještě zapracovat. Krátké slovní hodnocení budou mít děti zaznamenáno v papírové ŽK, sebehodnocení prozatím budeme provádět formou vybarvování "smajlíků" tamtéž.

Zlaté jedničky čekají na ty, kteří zvládnou celý zadaný úkol bez chyby. Objevují se ale jen někdy a u speciálních úkolů.

Schůzky žák + rodič + učitel uspořádáme dobrovolně jednou za čtvrtletí. Povíme si tam vše, co budeme potřebovat, mezi šesti očima. :-)